Vlastníte spoluvlastnický podíl na nemovitosti?
Chcete svůj podíl prodat a nevíte jak na to?
Samozřejmě i takový prodej lze realizovat, je ovšem nutné dát si v určitých případech pozor na předkupní právo.
Co je vlastně předkupní právo?
Zákonné předkupní právo spoluvlastníka k nemovitostem bylo s účinnosti od 1.7.2020 až na výjimky zrušeno. Podle § 3056 občanského zákoníku zůstává v platnosti tzv. vzájemné předkupní právo.
Zrušení předkupního práva spoluvlastníka k nemovitostem se netýká ostatních zákonných předkupních práv k nemovitostem, která vstoupila v platnost ode dne nabytí účinnosti nového občanského zákoníku dne 1.1.2014, především vzájemné předkupní právo.
Kromě předkupního práva stanoveného zákonem, může být předkupní právo zřízeno i smlouvou.
Víme, jak v takovém případě postupovat. Jakou formou nabídnout předkupníkovi v rámci předkupního práva nemovitost, aby byl zákon v plném rozsahu naplněn.
Daň z nabytí nemovitých věcí:
S účinností zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí došlo ke dni 26. září 2020 ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětnou účinností pro případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a později. Daň z nabytí nemovitých věcí se tedy již nebude vztahovat na ty případy, které budou předloženy s návrhem na vklad do katastru nemovitostí dne 26. září 2020 a později, a také na případy, u nichž lhůta pro podání daňového přiznání uplynula od 31. března 2020.
Na základě účinnosti zákona č. 386/2020 Sb., kterým se zrušuje zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů, a mění se a zrušují další související právní předpisy, došlo ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí